Nasza parafia w okresie międzywojennym czyli jak to było 80 lat temu…

ks.Bromboszcz

W tym cyklu artykułów chciałbym przedstawić Wam, drodzy Parafianie jak to było w czasach Waszych dziadków, rodziców, a może w czasach własnego dzieciństwa. Artykuły będą opierały się na Kalendarzu dla Parafii Mysłowickiej z 1933 roku (na zdjęciu obok widzimy naszego proboszcza ks. prałata kanonika dra Teofila Bromboszcza po przyjęciu sakry biskupiej w naszym kościele, błogosławi wszystkim wiernym ze schodów przed głównym wejściem do świątyni).

W pierwszej kolejności chciałbym przedstawić ówczesny porządek nabożeństw oraz szczególne nabożeństwa, które odbywały się w ciągu roku.

Porządek nabożeństw w kościele mysłowickim w 1933r.

NIEDZIELA:
6:00 Msza św. z błogosławieństwem i z kazaniem (zwykle po pierwszej ewangelii).
8:00 Msza św. szkolna dla dzieci z krótką egzortą.
9:00 Deutsches Hochamt mit Predigt (gewöhnl. nach d. 1. Ewang.) u. Segen. (niemiecka suma).
10:30 Polskie kazanie.
11:00 Suma z błogosławieństwem.
15:00 Nieszpory.
16:00 Nachmittagsandacht (modlitwa po niemiecku).

W TYGODNIU:
6:00 Msza święta.
6:45 Msza święta
7:30 Msza święta.
Porządek nabożeństw ulega zmianie w razie pogrzebów, które odbywają się pomiędzy 8:00 a 9:30. Śluby rzymskie (połączone z Mszą św.) odprawia się zwykle o 10:00. Wyjątkowo oprawia się Msze święte o 8:00 dla szkół lub organizacji. cdn