Nasza parafia w okresie międzywojennym czyli jak to było 80 lat temu… cz.2

Nadzwyczajne nabożeństwa:

W Adwencie odprawia się o godzinie 6:00 mszę św. Rorate. W ostatnim dniu starego roku odbywa się o godzinie 17:00 nabożeństwo dziękczynne, a o 19:00 Jahresschlussandacht.

Na zakończenie czasu mięsopustnego (podczas tzw. karnawału) odprawia się nabożeństwo trzydniowe (40godzinne) dla zadośćuczynienia Panu bogu za doznaną w tych dniach obrazę, połączone z adoracją i kazaniami wieczornymi.

W Popielec jest o 8:00 Msza św. pokutna, zarazem dla szkół połączona z posypaniem popiołem.

W Wielkim Poście śpiewa się w niedzielę o 14:00 Gorzkie Żale, a o 15:00 jest kazanie postne, w piątek natomiast o 15:00 odprawia się Drogę Krzyżową.

W Wielki Czwartek jest o godzinie 8:30 jedna wspólna Msza św., w Wielki Piątek o 8:00 główne nabożeństwo, a o 15:00 Droga Krzyżowa, natomiast w Wielką Sobotę o 6:00 ceremonie, a o 7:45 msza święta. W Wielkanoc o 5:00 odprawia się Rezurekcję.

Przez cały maj odprawia się nabożeństwo majowe wieczorem o 19:00 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki oraz w niedzielę w czasie nieszporów. Nabożeństwa majowe w języku niemieckim odbywają się w środę o 19:00 oraz w niedzielę o 16:00.

W oktawie Bożego Ciała odbywają się codziennie wieczorem o 19:00 nieszpory z procesją.

Nabożeństwa różańcowe odbywają się w październiku w tym samym porządku co nabożeństwa majowe.

W dniu zadusznym odbywają się nabożeństwa za zmarłych od 5:00 do 9:00, poprzednio w dniu Wszystkich Świętych o 14:00 wyrusza z kościoła procesja na oba cmentarze.

Poza tym odbywają się różne nabożeństwa dla poszczególnych zakonów i bractw wg ich kalendarza. Poza kościołem parafialnym nabożeństwa odprawia się w kościele Mariackim, w kaplicy seminarium męskiego, w kaplicy Zakładu Św. Józefa, w Szpitalu Miejskim, w Zakładzie im. Prymasa Hlonsa i u Salezjanów.

Procesje teoforyczne odbywają się w Boże Ciało i w niedzielę po Bożym Ciele przez ulice miasta, w oktawie dookoła kościoła. Procesje odpustowe w odpust św. Krzyża do tegoż kościoła, oraz do Niwki w dniu 24 czerwca, do Brzezinki 2 lipca i do Nikiszowca w niedzielę po św. Annie. Procesje błagalne do pobliskich kaplic w dniu św. Marka i w dni krzyżowe. Procesje wielkanocne odbywają się dookoła kościoła przez sumą w niedzielę od Wielkanocy do Wniebowstąpienia Pańskiego. cdn